Co to jest szmaragd?

Szmaragd to absolutnie najpopularniejsza z odmian berylu. Sama nazwa (z łac. smaragdus) oznacza natomiast kolor zielony. Jak więc łatwo się domyśleć, odnosi się ona bezpośrednio do barwy tego niezwykłego minerału. Hipnotyzujące, zielone szmaragdy cieszą się ogromną popularnością, która – bądź co bądź – idzie w parze z ich stosunkowo wysoką ceną. Warto zauważyć, że pod względem twardości opisywany minerał nie ustępuje w niczym rubinowi, szafirowi czy diamentowi.

Rodzaje szmaragdów

W praktyce wyróżniamy trzy odcienie szmaragdu; jasnozielony, trawiasty oraz ciemno zielony. Aby ocenić wartość danego kamienia należy dogłębnie zbadać zarówno wspomnianą barwę, jak i jakość oraz ilość występujących w jego strukturze zanieczyszczeń. Z trzech, wymienionych powyżej barw, za najcenniejszej uważa się te w odcieniu ciemnozielonym. Warto dodać, że ceny egzemplarzy mogących pochwalić się absolutną czystością szacowane są niekiedy wyżej, niż diamenty. Nic więc dziwnego, że to właśnie szmaragd od niepamiętnych czasów gościł na królewskich dworach tak Europy, jak i całego świata. Co ciekawe, to właśnie opisywany minerał upodobał sobie sam Juliusz Cezar. Wpływ na decyzję władcy miał niejako wywrzeć fakt, iż to właśnie szmaragdowi przypisywane są liczne właściwości zdrowotne. Jakie konkretnie? Między innymi pozytywny wpływ na działanie takich organów wewnętrznych jak mózg, serce, żołądek, jelita czy też woreczek żółciowy.

Co więcej o szmaragdach?

Szmaragdy zazwyczaj szlifuje się za pomocą specjalnego szlifu schodkowego, choć zdarza się też metoda szlifu brylantowego, gwiaździstego oraz mieszanego. Barwa kamienia często jest określana jako żywiołowa i tajemnicza, co w naturalny sposób wpływa na jego popularność. Najsłynniejsze złoża szmaragdów mieszczą się m.in. w Kolumbii, Brazylii, Zimbabwe, Australii oraz na Uralu. Spora liczna cenionych muzeów na całym świecie posiada w swoich zbiorach wspaniałe okazy szmaragdów, natomiast najsłynniejszy z nich znajduje się obecnie w Wiedniu. Jest to wysoki na 12 centymetrów dzban, który został wyrzeźbiony z jednego kryształu szmaragdu o całkowitej masie 2205 karatów.

3 Replies to “Co to jest szmaragd?”

  1. Szmaragdy są niewątpliwie bardzo ładną odmianą berylu. Mimo, że występują w trzech kolorach to najpopularniejsze i mające największą moc są te o najciemniejszej zielonej barwie. Kamienie te mają właściwości prozdrowotne. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Biżuteria ze szmaragdem cieszy się ogromną popularnością od wielu wieków. Nie są to najtańsze produkty, ale z całą pewnością warte swojej ceny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *