Czym jest diament?

Diament przez wiele stuleci uznawany był za swego rodzaju symbol klasy i władzy, oczywiście nie bez przyczyny. Również obecnie możemy pokusić się o ustawienie go w jednym rzędzie z najcenniejszymi dobrodziejstwami współczesnego świata. Bez kozery może być on więc mianowany królem kamieni szlachetnych. Diament to niesamowicie rzadki minerał z grupy pierwiastków rodzimych. Ta krystaliczna, najczystsza z możliwych odmian węgla staje się – po oszlifowaniu – brylantem lub też rautem.

Jakie są cechy diamentu?

Diament cechuje najwyższy stopień twardości, nieporównywalna z niczym innym gra barw oraz rzecz jasna wysoki współczynnik załamania światła. Należy on do najcenniejszych oraz najbardziej pożądanych kamieni na całym świecie. Najczęściej spotykane są odmiany przezroczyste i bezbarwne, choć zdarzają się też diamenty o odcieniach żółtych, szarych, zielonych, czerwonych, a także niebieskich.

Skąd pochodzi diament?

W Indiach mieści się najstarsza i jedna z najistotniejszych z kopalń diamentów o nazwie Golkonda. Niestety od dawna jest ona nieczynna. Najbogatsza pod względem ilości złoża kopalnia mieści się natomiast na innym kontynencie, mianowicie w południowej części Afryki. W Transwalu nad rzeką Vaal wydobywanie tego kamienia szlachetnego walnie przyczyniło się do ustalenia genezy diamentu w przyrodzie. I tylko tam, w cztery lata po zakończonej pierwszej wojnie światowej, wydobyto aż 127 milionów karatów (około 25 ton). Inne znane miejsca na mapie świata słynące z wydobycia omawianego minerału to m.in. słoneczna Kalifornia, Meksyk oraz Australia. Na dzień dzisiejszy ponad 75% wydobywanych diamentów służy do rozwoju przemysłu. Z tego też względu określana jest mianem diamentów przemysłowych. Nie oznacza to jednak, iż zmniejszyła się rola diamentów w jubilerstwie. Wręcz przeciwnie! Diamenty nadal są – i zapewne nadal będą – minerałem cieszącym się niesłabnącym zainteresowaniem klientów salonów jubilerskich.

Więcej o diamencie

Jednym z najsłynniejszych i najbardziej okazałych diamentów jest Gwiazda Południa. To kamień najczystszej wody, odnaleziony w Brazylii. Przed oszlifowaniem ważył aż 254 karaty, po nadaniu mu miana brylantu – połowę wspomnianej wartości. Należy zauważyć, iż istnieją oficjalne kryteria określające wartość i specyfikację każdego z tych kamieni tj. diamentów i brylantów. Mowa tu o tzw. zasadzie 4C uwzględniającej czystość, barwę, rodzaj zastosowanego szlifu oraz masę. To właśnie na podstawie zasady 4c dokonuje się wyceny ostatecznej wartości kamienia.

2 odpowiedzi do “Czym jest diament?”

  1. Pewnie to moja ignorancja, ale do tej pory nie miałam bladego pojęcia, czym się różni diament od innych kamieni szlachetnych. Już wiem skąd ten diamentowy szał 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *