Co to jest ametyst?

Amethein po grecku oznacza „nie być pijanym”, amethystos – środek przeciw upiciu się. Podobno puchary wykonane z tego minerału nadawały zawartej w nich wodzie kolor wina, sprawiając wrażenie, że korzystający z nich faktycznie raczą się tym trunkiem, mimo że zachowują bystrość umysłu. Ten „magiczny” minerał to ametyst – fioletowy kamień z rodziny kwarców, czyli tlenków krzemu.

Gdzie występuje amethyst?

Występuje on w postaci kryształów o słupkowym lub igiełkowym pokroju, najczęściej w formie szczotek krystalicznych. Jego główne złoża znajdują się w Brazylii, Urugwaju, Afryce Południowo-Zachodniej, na Uralu, w Alpach, w Polsce w okolicach Szklarskiej Poręby, Lwówka Śląskiego i Kamiennej Góry a także w Tatrach.

Jakie są cechy charakterystyczne amethystu?

Charakterystyczna dla niego barwa fioletowa, zwana fioletem królewskim, stanowi wzorzec tego koloru dla innych kamieni szlachetnych. W zależności od miejsca wydobycia, odznacza się innym odcieniem. Na tej podstawie wyróżniono trzy klasy ametystów:

    • 1. Ametysty syberyjskie – najlepszej jakości, bardzo ciemnego koloru
    • 2. Ametysty urugwajskie – średniej jakości, jaśniejsze od syberyjskich
    • 3. Ametysty Bahain (lub Rose de France) – słabej jakości, o jasnofioletowym zabarwieniu

Naturalnie ametyst występuje także w minerałach mieszanych. W połączeniu kwarcem mlecznym tworzy kwarc ametystowy, a z cytrynem – ametryn.

Historia amethystu

Piękno ametystu doceniano już w starożytności. Ale przede wszystkim nadano mu magicznych właściwości. Uważano, że ma moc niwelowania działania trucizn i uwalniania od uzależnień. Ponadto chroni przez działaniem negatywnych energii, nieszczęściem i chorobami. Ametyst także uwalnia od lęków i depresji a przy okazji łagodzi stres, ból głowy czy wzburzone emocje. Uważany jest także za kamień sakralny, jako symbol nadziei, czystości duchowej i fizycznej oraz zwycięstwa dobra nad złem.

Do czego stosowany jest amethyst?

Na płaszczyźnie fizycznej, stosowany był jako środek leczniczy przy chorobach skóry oraz do tamowania krwotoków.
Obecnie ma zastosowanie głównie w jubilerstwie, jako kamień szlachetny. Przy obróbce ametystu stosuje się każdy rodzaj szlifu, ale najbardziej intensywną barwę można uzyskać za pomocą szlifu diamentowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *