Co to jest szafir?

Przejrzysty tlenek glinu o trygonalnym układzie krystalograficznym i twardości 9 w skali Mosha, należy do rodziny kordunów. Występuje między innymi na Sri Lance, w Kambodży, Indiach, Australii, Rosji ale także w Polsce, na Dolnym Śląsku. Najwyżej ceniony jest ten w kolorze chabrowym ale spotyka się go praktycznie we wszystkich odmianach barwnych, poza czerwoną. Niebieski brat rubinu, czyli szafir – jednym słowem.

Czym jest szafir?

Szafir jest szlachetnym kamieniem, nieustająco wysoko cenionym już od czasów starożytnych. Czcili go Hindusi, jako kamień prawdy i sprawiedliwości, buddyści widzieli w nim kamień spokoju ducha, trwałości i przyjaźni. Persowie uważali, że posiada on moc wiecznej młodości. Na Bliskim Wschodzie uważany był za „pieczęć mądrości” – sam król Salomon ponoć nosił pierścień z szafirowym okiem. Zaś papież Innocenty II nakazał biskupom nosić takie pierścienie, wierząc, że ochronią ich one przed złymi wpływami. Weneccy dożowie zaślubiali nim morze.

Skąd pochodzi szafir?

Nazwa szafir pochodzi od arabskiego safir, greckiego sappheiros a także hebrajskiego sapir. W starożytności uważano go za potężny amulet, sprzyjający szczęściu i bogactwu, szlachetności serca i umysłu, ochraniający przed złymi mocami i mający lecznicze właściwości. Według mądrości ludowych skuteczny jest przede wszystkim przy chorobach psychicznych oraz wszelkich bólach a także przy problemach ze wzrokiem. Szafir działa również uspokajająco, porządkuje myśli i blokuje negatywne emocje. Jako amulet wzmacniający zdolności paranormalne, uważany jest także za kamień joginów i uzdrowicieli.

Historia szafira

Dopiero w XIX wieku uznano jego jubilerską jakość. Współcześnie szafir jest wysoko cenionym kamieniem kolekcjonerskim i jubilerskim, wykorzystywanym do wyrobu drogiej biżuterii, nadaje mu się najczęściej szlif brylantowy lub schodkowy. Wykorzystuje się go także jako ośrodek czynny laserów oraz do produkcji igieł gramofonowych.

Jakie są odmiany szafiru?

Najsławniejsze szafiry to : „Gwiazda Indii” o masie 536 kt, czyli ok. 10 dag, dwa szafiry zdobiące Koronę Brytyjską, czyli „Gwiazda Edwarda” i „Stuart” oraz dwa szafiry lankijskie, znajdujące się w posiadaniu kolekcji Diamentowej Fundacji Republiki Rosyjskiej, zdobiące krzyż koronny Rosyjskiego Imperium i carską broszę.
Planując zakup biżuterii z szafirem, należy zachować czujność, gdyż jak większość ekskluzywnych marek, doczekał się własnych imitacji. Odpowiednio szlifowane kamienie, np. topaz, cyrkon czy tanzanit, syntetyczny kordun lub szkło, mogą do złudzenia przypominać ten wyjątkowy kamień szlachetny. By zweryfikować autentyczność szafiru, można poddać go testowi twardości, zbadać jego gęstość, właściwości optyczne oraz widmo absorpcji. Najprościej chyba jednak spojrzeć na cenę – jeśli ma mniej niż 4 cyfry to znaczy, że mamy do czynienia z podróbką.

3 Replies to “Co to jest szafir?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *