Jak dobrać biżuterię do figury?

Wiadomo, że biżuteria ma zdobić i głównie po to ją nosimy. Ale przy okazji może też podkreślać nasze atuty lub maskować drobne niedoskonałości. Biżuteria, dobrana indywidualnie do sylwetki tak samo i na podobnych zasadach jak odzież, pomoże co nie co ukryć i co nie co uwydatnić.

Pierwsza zasada

Zasada pierwsza: właściwe proporcje. Panie o drobnej figurze powinny wybierać ozdoby niewielkie i subtelne, natomiast panie lepiej zbudowane mogą sobie pozwolić na biżuterię nieco większą, ale też niezbyt masywną.

Zasada druga

Zasada druga: wydłużamy zbyt krótkie i skracamy zbyt długie. Długie ozdoby niestety skrócą sylwetkę, zatem niskie panie powinny się z nimi pożegnać. Świetnie natomiast sprawdzą się dla efektu wydłużenia poszczególnych partii ciała. I tak: zbyt krótką szyję możemy optycznie poprawić za pomocą podłużnych, cienkich i luźnych kolczyków; zbyt długą zaś, skrócimy krótkimi koliami lub naszyjnikami.

Zasada trzecia

Zasada trzecia: przykuwamy uwagę. Aby zatuszować pewne niedoskonałości figury, wystarczy czasem zaakcentować walory (przy czym już samo podkreślenie zalet jest zasadą samą w sobie). Przy mniej proporcjonalnych biodrach i udach, lepiej skupiać uwagę ciekawymi, ozdobnymi kolczykami lub oryginalnym naszyjnikiem. Równie dobrze sprawdzą się opaski we włosach lub błyszczące spinki. Jeśli zaś chcemy pochwalić się zgrabnymi nogami, proponujemy ciekawe zegarki, duże bransolety lub artystyczne pierścionki, które będą ściągać wzrok na nasze niższe partie ciała.

Zasada czwarta

Zasada czwarta: więcej kobiecości. Posiadaczki małych biustów mogą sobie nieco pomóc za pomocą odpowiednio dobranych wisiorków. Wystarczy, że ozdoba będzie sięgać rowka pomiędzy piersiami, aby optycznie wydały się one większe. Taki sam efekt można uzyskać dzięki długim i masywnym koralom. Jeśli figurze brakuje krągłości, idealnym rozwiązaniem będzie delikatna, kobieca biżuteria, w pastelowych kolorach, z kwiatowymi, romantycznymi motywami. Do chłopięcej sylwetki świetnie pasuje asymetria, np. duża ozdobna broszka na jednym ramieniu. Rozwiązaniem na brak wcięcia w talii jest długi, sięgający poniżej piersi, wisior w kształcie litery V, który dodatkowo wydłuży całą sylwetkę.

Zasada piąta

Zasada piąta: podkreślamy atuty. Panie o sylwetce klepsydry mogą jeszcze podkreślić swoje idealne proporcje, nosząc biżuterię zarówno na górze, jak i na dole. Oczywiście należy zachować umiar i odpowiednio dopasować kolczyki do pierścionków, aby nie wywołać efektu odwrotnego, do oczekiwanego.

Nadrzędną zasadą jest jednak ta, że biżuteria ma zdobić nas, a nie odwrotnie. Nie wolno pozwolić, aby przytłoczyła nas ona swoim ciężarem ani zgasiła nadmiernym blaskiem. Warto uczciwie spojrzeć na siebie i poznać swoje atuty i niedoskonałości, żeby móc świadomie korzystać pomocy biżuterii w podkreśleniu naturalnego piękna i urody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *