Co to jest malahit?

Świat kamieni szlachetnych i półszlachetnych fascynuje swoją różnorodnością, tajemniczością i pięknem. Występują one praktycznie we wszystkich możliwych barwach, bywają matowe, połyskujące ale także wręcz same z siebie błyszczą się w świetle. Niemal wprost zachęcają do tego, by korzystać z ich bogactwa i zdobić nimi nie tylko siebie, ale też swój kawałek świata. Jednym z piękniejszych kamieni szlachetnych jest malachit.

Struktura kamienia

Malachit to po prostu uwodniony węglan miedzi, która nadaje mu właśnie ten cudowny zielony kolor. Ma budowę pasiastą, słojową lub wstęgową. Najczęściej występuje w postaci ciemnych nacieków lub skupień nerkowych.
Malachit to minerał zarówno pospolity, jak i magiczny. Należy do węglanów szeroko rozpowszechnionych na całym świecie. Można go znaleźć praktycznie na całym świecie, jego złoża znajdują się na Uralu, w Stanach Zjednoczonych, Zambii, Namibii, Demokratycznej Republiki Konga, Australii, Kazachstanu i Wielkiej Brytanii, a także w Polsce w niewielkich ilościach w województwie świętokrzyskim (Miedzianka, Miedziana Góra) oraz na Dolnym Śląsku.
Malache w języku starożytnych Greków oznacza „roślina”, „malwa”, malakos zaś – „miękki” (malachit nie należy do najtwardszych minerałów).

Początki sięgają starożytności

Malachit znany jest, ceniony i szeroko wykorzystywany już od starożytności, gdy używano go głównie do wyrobu gemm i kamei. Ale doskonale spełniał się także w architekturze – najpiękniejszy przykład to malachitowe kolumny w świątyni Artemidy w Efezie. W bliższych nam czasach wykorzystano go do ozdobienia ścian oraz kolumn w Sali malachitowej w Ermitażu. W średniowieczu zaś najchętniej używany był w insygniach monarszych, relikwiarzach oraz dla ozdoby ksiąg. Ze względu na piękną barwę i łatwość obróbki, chętnie używano go także w rzeźbiarstwie, wykonywano z niego wazy, lichtarze oraz różnego rodzaju naczynia. W jubilerstwie ceniony jest ze względu na swoją lekkość i miękkość, dzięki czemu można tworzyć duże, różnorodne formy biżuterii. A najpiękniej wygląda w połączeniu ze srebrem.

Zdolności lecznicze

Według ezoteryków malachit ma zdolność wyciągania z organizmu chorób i pobudzania przepływu energii – a wszystko dzięki miedzi, która ma działanie bakteriobójcze. Ponadto ma on działanie uspokajające i nasenne, poprawia krążenie i pobudza tworzenie czerwonych krwinek. Przy okazji wzmacnia pamięć i koncentrację oraz koordynuje pracę półkul mózgowych. Malachit także, co ważne, pilnuje by wszelkie larwy astralne i złorzeczenia, nie przenikały przez naszą aurę.

Malachit jest piękny, lekki i pomaga na prawie wszystko. Wystarczy tylko o niego dbać (bo łatwo go zarysować) a on będzie zdobił i dbał o nas. Z takim zielonym kamykiem faktycznie można wsiąść do pociągu byle jakiego…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *