Czym się różnią cyrkonia i diament?

Wiadomo powszechnie, że nie wszystko złoto, co się świeci. Tak samo można powiedzieć, że nie wszystko diament, co się błyszczy. Diamenty są uważane za najcenniejsze kamienie szlachetne, czego konsekwencją jest między innymi ich dosyć wysoka cena. Nie każdy może zatem pozwolić sobie na to, aby wręczyć ukochanej pierścionek zaręczynowy z tym wartościowym oczkiem. Dla tych właśnie osób pomocną dłoń wyciągnęli naukowcy, którzy stworzyli coś, co do złudzenia przypomina diament – cyrkonię. Niestety, korzystają z tego również różnego rodzaju oszuści próbujący uzyskać wyższą cenę za syntetyk. Jak zatem sprawdzić, czy kamień, który zamierzamy kupić jest szlachetny?

Istnieją na szczęście metody, dzięki którym każdy amator może z dużą dozą prawdopodobieństwa odróżnić od siebie obydwa kamienie. Wykorzystując fakt, że cyrkonia nie jest wierną kopią diamentu, wystarczy przeprowadzić następujące testy.

Test ciepła

Pierwszym faktem, o którym należy wiedzieć, jest to, że diamenty się nie nagrzewają. Jeśli poddamy je działaniu wysokiej temperatury, pozostaną one chłodne. Wynika stąd prosty wniosek, że jeśli wrzucony do gorącej wody kamień będzie ciepły, zdecydowanie nie jest on diamentem.

Test światła

Kolejną cechą charakterystyczną diamentów są ich blaski w odcieniach szarości oraz ogniste refleksy. Jeśli spojrzymy na kamień pod światło, zobaczymy kolory inne niż pomarańczowy i czerwony, oznacza to, że najprawdopodobniej mamy do czynienia z cyrkonią.

Test przejrzystości

Najtrudniejszy do przeprowadzenia, gdyż wymaga kamienia, który nie jest osadzony w biżuterii. Wykorzystuje on fakt, że diamenty nie są idealnie przejrzyste i położone na zadrukowanej kartce uniemożliwią przeczytanie tekstu.

Poza tym można również wykonać dosyć ryzykowną próbę twardości. Diament jest najtwardszym kamieniem i nie jest możliwym zarysowanie go na przykład szafirem. Niestety trzeba liczyć się w tym przypadku z uszkodzeniem kamienia, jeśli okaże się on bardziej miękką cyrkonią. Zamiast tego można się po prostu dokładnie przyjrzeć krawędziom faset. W przypadku diamentów nie ulegają one bowiem spolerowaniu i zawsze pozostają ostre.

Oczywiście najbardziej pewnym sposobem jest zasięgnięcie opinii specjalisty, który bez trudu i bez błędu określi, czy okazany kamień jest prawdziwym diamentem.

One Reply to “Czym się różnią cyrkonia i diament?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *