Z CYKLU BOHATERKI BELLER. POZNAJCIE MARIĘ LUDWIKĘ KOŹMIANOWĄ

BELLER to ręcznie wykonywana złota biżuteria, którą tworzymy zainspirowani wyjątkowością kobiet. Inspirują nas nasze babcie, mamy, siostry, partnerki, przyjaciółki. Kobiety bliskie sercu, ale również te, których nie znamy, które mijamy na ulicy lub poznajemy zupełnie przypadkiem. Bowiem naszym zdaniem prawdziwe piękno leży w różnorodności charakterów i stylów, w Waszych pasjach, historiach, miłościach. I chcąc z Wami celebrować kobiecość oraz bycie sobą, rozpoczynamy na blogu BELLER cykl tekstów o kobietach, o których pamięć chcielibyśmy pięlęgnować. Które zapisały się na kartach historii jako odważne i silne, gdyż pomimo stereotypów, trudności i przeszkód realizowały swoje marzenia, wyznaczając ścieżki dla kolejnych pokoleń. Ich osiągnięcia udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych i że warto podążać za swoimi marzeniami!

Wyroby złotnicze i nasze rzemiosło nie są w tych historiach na pierwszym planie, ale oczywiście, gdyby to było możliwe, chcielibyśmy zajrzeć do szkatułek z biżuterią naszych bohaterek. Podejrzeć, co nosiły i dowiedzieć się, które dodatki kochały najbardziej. Czy były to pamiątki rodzinne? Jakie historie kryły się za biżuterią z kamieniami szlachetnymi? Jak w ogóle traktowały biżuterię, czy miała dla nich wyjątkowe znaczenie i czym kierowały się przy jej wyborze?

Pierwszą, którą Wam przedstawiamy, jest Maria Ludwika Koźmianowa. Znana również jako Marie-Louise von Kozmian. Była jedną z pierwszych Polek, które brały udział w wyścigach samochodowych w Polsce i Europie
– m.in. w Szwajcarii, Austrii i dawnej Czechosłowacji. W Polsce zdobyła tytuł mistrza w wyścigach samochodami klasy turystycznnej (voiturette), gdy sam widok kobiety za kierownicą był zaskakujący dla większości. W 1930 roku zwyciężyła Grand Prix Lwowa, którego trasa prowadziła przez ulice miasta. Wówczas samochodów było zdecydowanie mniej niż dzisiaj i wciąż był to nowy wynalazek, a jednak w gronie miłośników motoryzacji i automobili znalazła się kobieta z niezwykłym duchem walki.

Koniecznie poczytajcie o tej inspirującej postaci, dającej dowód, że dla kobiet nie ma żadnych granic.

Źródło zdjęcia: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl

Atelier BELLER. Gdzie sztuka łączy się z rzemiosłem

Wyjątkowe wnętrze Atelier BELLER zaprojektowała Zofia Wyganowska. Starannie dobrany design, kolorystyka i jedyna w swoim rodzaju atmosfera czynią je idealnym miejscem, by porozmawiać o biżuterii, a nawet zrealizować autorski projekt.

Odwiedź nasze Atelier przy ul. Mokotowskiej 71 w Warszawie i przenieś się do świata ręcznie wykonywanej biżuterii.

Szafiry z Montany

Kochamy biżuterię i kamienie szlachetne, dlatego poszukujemy tych  najpiękniejszych i najlepszych, by dzielić się nimi z Wami. Stąd też w naszej kolekcji kamieni znalazły się m.in niezwykle rzadkie szafiry – szafiry z Montany. Na czym polega ich wyjątkowość?

Szafiry z Montany charakteryzują się pastelowymi odcieniami niebieskiego, żółci i zieleni. Tę niepowtarzalną barwę zawdzięczają składowi metali w złożach, typowemu tylko dla tamtego rejonu. Złoża, choć odnalezione przypadkowo, szybko zostały wyczerpane, przez co dostępność tych jedynych w swoim rodzaju szafirów jest bardzo ograniczona. BELLER jest jedyną marką w Polsce, której udało się pozyskać te kamienie szlachetne. Co ważniejsze, każdy szafir z Montany jest taki, jakim stworzyła go natura. Jedyny proces, którym zostały poddane, to najstarsza i najlepsza metoda szlifowania kamieni – ręczna. Za piękne kształty i szlify, wydobywające blaski i kolory kamieni, odpowiadają wprawione dłonie doświadczonych szlifierzy.

Co ciekawe, historia szafirów z Montany łączy się z historią złota. Kiedy w XIX wieku zaczęła się gorączka złota, nie każda wyprawa w jego poszukiwaniu kończyła się sukcesem. Po części było tak 150 lat temu w Stanach Zjednoczonych w stanie Montana, kiedy poszukiwacze złota, zamiast cennych złóż metalu, odkryli jedyne w swoim rodzaju szafiry. I prawdopodobnie nie podejrzewali, że dzisiaj będą to jedne z najrzadszych i najbardziej wyjątkowych kamieni szlachetnych na świecie. Ponadto były to pierwsze szafiry, które odkryto w Stanach i znalezisko, które po latach przyczyniło się do świetności Montany jako stanu skarbów.

W Atelier BELLER szafiry z Montany również łączą się ze złotem, a to w postaci ręcznie wykonywanej biżuterii. Dostępnych jest kilka szlifów szafirów: Trillion, Princess Cut, Oval i Fancy Cut. Dzięki temu możesz wybrać ten, który podoba Ci się najbardziej i zaprojektować prawdziwie unikatową, personalizowaną biżuterię.

Jakie są lecznicze właściwości srebra?

Srebrna biżuteria jest bardzo popularna i chętnie noszona przez większość kobiet. Najczęściej są to ozdoby codzienne, ale równie dobrze metal ten prezentuje się w bardziej eleganckich, kosztownych wyrobach jubilerskich. Okazuje się jednak, że srebro nie tylko zdobi, ale ma również właściwości lecznicze, znane już starożytnym cywilizacjom.
Czytaj dalej Jakie są lecznicze właściwości srebra?