Jak dbać o srebrną biżuterię?

Biżuteria wykonana z bardzo popularnego srebra – aby na długo zachowała piękny wygląd – wymaga pielęgnacji. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, by pozbyć się często pojawiającego się brzydkiego, szarego osadu. I co najważniejsze – nie wymagają one od nas nakładu pracy.

Jak polerować srebrną biżuterię?

Jednym z ciekawszych rozwiązań, które jest zapewne znane w wielu domach, jest polerowanie srebra za pomocą soli. Szczyptę soli należy wziąć w dłoń i delikatnie polerować zewnętrzną i wewnętrzną powłokę biżuterii. Czynność trzeba jednak wykonywać delikatnie i z wyczuciem, by nie zniszczyć przy tym biżuterii. Intensywne i zbyt częste zabiegi kosmetyczne przy użyciu soli również nie są mile widziane. Sól może trwale uszkodzić powierzchnię, pozostawiając niechciane rysy i uszkodzenia. Wygodny sposób na polerowanie przy użyciu soli to wsypanie jej na wilgotną ściereczkę i delikatne polerowanie. Inny sposób, może mniej znany ale równie skuteczny wymaga użycia alkoholu lub napoju typu Coca-cola. Na całą noc możemy pozostawić biżuterię w szklance z wyżej wymienionym alkoholem, który – w proporcji 1:1 –  trzeba wymieszać z colą. Po wspomnianym zabiegu srebrną biżuterię należy dokładnie wypłukać.

Inne mieszanki do czyszczenia srebrnej biżuterii

Innym, równie skutecznym rodzajem mieszanki czyszczącej jest połączenie sodu z octem (jedna łyżka na litr wody). Następnie wystarczy zanurzyć naszą biżuterię na kwadrans i… gotowe! Oczywiście po wszystkim należy pierścionek, kolczyki itp. umyć w czystej wodzie, by nie nabawić się uczulenia. Najmniej popularnym sposobem na konserwację srebra jest jego ,,kąpiel” w soku cytrynowym z domieszką popiołu. Gdy wymieszamy te dwa składniki powstanie papka, za pomocą której możemy polerować powłokę biżuterii. Po całym procesie należy dokładnie wymyć srebro, gdyż – jak powszechnie wiadomo – wspomniany popiół może pozostawić brudne ślady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *