Jak dbać o złotą biżuterię?

Wykonana ze złota biżuteria jest – obok wyrobów ze srebra – jedną z najpopularniejszych oraz najchętniej kupowanych. Niemniej jednak jest ona również narażona na długotrwały proces niszczenia powłoki. Bardzo popularne i chętnie noszone pierścionki, zawieszki, kolczyki czy chociażby bransolety, niszczeją wraz z upływem czas, przy okazji tracąc swój unikalny kolor. Na szczęście możemy temu skutecznie zapobiec.

Niekorzystny czas

Wspomniany upływ czasu w połączeniu z działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, powoduje pokrywanie nalotem noszonej biżuterii. Głównym sprawcą ciemnienia wyrobów ze złota jest dwutlenek węgla występujący w powietrzu. Złota Biżuteria traci swój blask i kolor, by następnie pokryć się zielonkawą, finalnie czarną barwą. Kupujemy złoto z myślą, iż jest ono ponadczasowe, piękne i dodaje klasy noszącej je osobie. Nie zapominajmy jednakże o jego pielęgnacji, gdyż tak złoto, jak i wyroby z innych materiałów po prostu tego wymagają.

Co w pierwszej kolejności?

Jeśli nasza biżuteria wykonana ze złota nigdy nie była oczyszczana, to w pierwszej kolejności należy pozbyć się metalowego nalotu. Ten nieestetyczny osad zbiera się latami i jest dość trudny w usunięciu. Jednym ze sprawdzonych i skutecznych, lecz wymagających czasu, sposobem jest użycie m.in. soli w syntezie z wodą. Do pojemnika, który nie powinien być wykonany z metalu, należy wlać przegotowaną wodę. Dno wykładamy folią aluminiową, a następnie do wody wrzucamy maksymalnie pięć łyżek soli kuchennej. Kolejnym krokiem jest dokładne obmycie biżuterii mydłem oraz zwykłą wodą. Możemy nie tylko rozwiązać problem osadu metalowego ale i nalotów z wosku czy tłuszczu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest dodanie do wody z solą specjalnego preparatu do konserwacji złota, który bez problemu zakupimy m.in. poprzez internet. W takim przypadku biżuterię należy włożyć do naczynia na około cztery godziny. Oczywiście by nie dopuścić do takich sytuacji, należy dbać regularnie o posiadane pierścionki czy naszyjniki. Wskazane jest, by raz w miesiącu przecierać biżuterię spirytusem lub wódką. Pozwoli nam to zaoszczędzić czas oraz długo cieszyć oko blaskiem złota.

Jedna myśl w temacie “Jak dbać o złotą biżuterię?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *