Jak czyścić biżuterię ze złota?

Wszyscy wiedzą, że nie wszystko złoto, co się świeci. Ale też nie każde złoto się świeci, a powinno. Z biegiem czasu nasze skarby brudzą się i tracą swój cudowny blask. Co wtedy zrobić? Jak sprawić, by znów błyszczały? Oto kilka sprawdzonych sposobów, które każda z Was może zastosować samodzielnie w domu.

Biżuteria z samego złota

Na początek – kąpiel. Do miseczki wlewamy ciepłą, ale nie gorącą, wodę i dodajemy kilka kropli łagodnego płynu do mycia naczyń. Dla lepszego efektu, można użyć też wody gazowanej (ale nie może ona zawierać sodu). Mieszamy do wytworzenia się piany i następnie wkładamy do takiej kąpieli biżuterię. Po upływie ok. 15 minut, wyjmujemy ją i opłukujemy pod bieżącą wodą. Jeśli są jeszcze jakieś zabrudzenia, można je usunąć za pomocą miękkiej szczoteczki do zębów. Gdy złoto już lśni, wystarczy delikatnie wytrzeć je do sucha ściereczką.

Jeśli mimo to, nasza biżuteria wciąż jest brudna, można użyć sody oczyszczonej. Wystarczy dodać ją do samej kąpieli wodnej, ale można też przygotować pastę do polerowania złota. W dwóch łyżkach wody rozpuszczamy ćwierć szklanki sody oczyszczonej, mieszając dokładnie aż do uzyskania jednolitej konsystencji, można dodać też kilka kropli octu. Polerujemy delikatną gąbeczką przez kilka chwil a następnie spłukujemy letnią wodą.

Aby wzmocnić działanie kąpieli warto wykorzystać właściwości folii aluminiowej. Należy wyścielić nią miskę, do której wlewamy roztwór soli kuchennej (1-5 łyżeczek na litr ciepłej wody). Wkładamy do środka biżuterię, wyjmujemy po kilku minutach i opłukujemy pod wodą.

A gdy nawet i to nie pomaga – uciekamy się do wrzątku. Do miseczki z zagotowaną wodą wkładamy biżuterię tak, aby była zanurzona w całości. Gdy woda wystygnie, wyjmujemy nasze błyskotki i czyścimy miękką szczoteczką.

Do kąpieli lub polerowania można użyć także zwykłej wódki, kwasku cytrynowego, tabletek do czyszczenia protez lub po prostu specjalnego preparatu do czyszczenia złota. Babcine przepisy zalecają także przecieranie złota popiołem papierosowym.

Biżuteria pozłacana i z dodatkowymi kamieniami

Szczególną ostrożność należy zachować przy czyszczeniu biżuterii pozłacanej – zbyt intensywne polerowanie przy użyciu zbyt twardej szmatki lub szczoteczki może niestety zetrzeć złotą warstwę. Takie ozdoby należy jedynie delikatnie przecierać miękką tkaniną zamoczoną w roztworze soku z cytryny i soli kuchennej w wodzie. To samo dotyczy biżuterii z dodatkowymi elementami, na przykład kamieniami szlachetnymi, ale w tym przypadku używamy roztworu płynu do mycia naczyń i wody.

Jeśli zabrudzenia są większe lub biżuteria jest delikatniejsza warto jednak oddać ją do czyszczenia do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *