Symbolika pierścionków na palcu

Najbardziej oczywistym i rozumianym przez wszystkich symbolem w biżuterii jest pierścionek lub obrączka na serdecznym palcu lewej ręki. Dla każdego jest to oczywisty znak, że osoba taka jest zajęta i nie ma po co rozpoczynać flirtów. Ale czy wiecie, że pierścionki na pozostałych palcach też mają swoje znaczenie? Dziś już trochę zapomniane, czasami w ogóle obce w naszym kręgu cywilizacyjnym a czasem tylko traktowane z przymrużeniem oka. Oto one!

Kciuk

W starożytnej Grecji noszenie pierścieni na kciuku było talizmanem dbałości o siłę i witalność. Podobno współcześnie stanowi to deklarację homoseksualizmu, głównie wśród kobiet.

Palec wskazujący

W tradycji żydowskiej, to właśnie na palcu wskazującym prawej ręki nosi się ślubną obrączkę. W kręgu chrześcijańskim zaś, pierścień na tym palcu symbolizuje status, wysoką pozycję społeczną danej osoby. Średniowieczni biskupi zwykli na nim właśnie nosić swoje pierścienie. Co za tym idzie, osoby noszące pierścionki na palcu wskazującym, pragną wzbudzać zaufanie i podkreślić swoją pozycję.

Palec środkowy

Psychologowie są zgodni, że ten palec ozdabiają ludzie, którzy pragną się pokazać, nadać sobie pewności siebie i poczucie bezpieczeństwa. Według chińskiej filozofii pierścień w tym miejscu pomaga znaleźć harmonię w życiu oraz rozróżniać dobro od zła.

Palec serdeczny

Wiadoma sprawa – to miejsce zarezerwowane dla pierścionka zaręczynowego, a następnie obrączki. Okazuje się jednak, że w tym wypadku znaczenie ma też wybór między lewą a prawą ręką. Najczęściej pierścionek zaręczynowy zakłada się na dłoń lewą, ale inaczej jest np. w Rosji czy Indiach. Według symboliki dłoni, lewa ręka jest od brania, a prawa od dawania. Wynikać stąd może, że osoba nosząca obrączkę na lewej dłoni jest bardziej pasywnym biorcą, w przeciwieństwie do osoby aktywnej, noszącej pierścionek na dłoni prawej.

Mały palec

Pierścionek na małym palcu jest symbolem władcy. Jeszcze do XIX wieku popularnym było noszenie sygnetów rodowych na tym właśnie palcu. Aktualnie w niektórych kręgach uważany jest za symbol przynależności do określonej grupy przestępczej. Ale może być on też atrybutem osoby otwartej seksualnie, lub – według innej teorii, odnoszącego sukces przedsiębiorcy.

Jak widać, wszystko w życiu może mieć swoje ukryte znaczenie. Tak naprawdę to jednak tylko od nas zależy, czy o wyborze sposobu noszenia pierścionków zadecyduje nasze upodobanie, czy, nie zawsze aktualna i czytelna symbolika.

Jedna myśl w temacie “Symbolika pierścionków na palcu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *