Czy łączyć złotą i srebrną biżuterię?

Przyjęło się od zawsze, i w dobrym guście było to respektować, że złota ze srebrem się nie łączy. Uważano, że nie pasują do siebie, a wręcz połączenie takie byłoby mezaliansem dla cenniejszego i bardziej wartościowego żółtego kruszcu. Przez wiele lat kobiety musiały wybierać pomiędzy noszeniem obrączki i pierścionka zaręczynowego, tradycyjnie złotych, a ulubioną srebrną biżuterią. Na szczęście jednak nadeszła „rewolucja”, która zrównała oba metale i udowodniła, że mogą one stanowić dla siebie równorzędnych partnerów i wspólnie występować w ramach jednej stylizacji, zarówno eleganckiej, jak i mniej oficjalnej.

Niemniej jednak, aby takie połączenie wyglądało dobrze, trzeba przestrzegać kilku zasad, gdyż nieumiejętne dobranie biżuterii złotej do srebrnej może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.

Nadrzędna reguła

Nadrzędną regułą w tworzeniu dowolnej stylizacji zawsze jest harmonia. Wszystkie elementy stroju powinny do siebie pasować i wzajemnie się uzupełniać. Zgodnie z tą zasadą, aby złota biżuteria współgrała ze srebrną, muszą mieć one jakąś wspólną cechę. Powinny, zatem, być w tym samym stylu, mieć podobną fakturę i wielkość. Bardzo dobrze będzie wyglądało nałożonych na siebie kilka takich samych, złotych i srebrnych bransoletek lub łańcuszków. Tak samo złoty pierścionek zaręczynowy stworzy harmonijną całość ze srebrnym pierścionkiem w tym samym stylu, a srebrny zegarek idealnie odnajdzie się w towarzystwie złotej bransoletki. W doborze złotej i srebrnej biżuterii, bardzo pomocne może być też wykorzystanie wspólnego elementu, jakim jest kamień szlachetny, który dodatkowo powinien pasować kolorystycznie do całej naszej stylizacji. Można także wykorzystać połączenie różnych metali w jednej ozdobie. Wykonany ze złota i srebra wisiorek, będzie idealnym pretekstem do założenia złotych kolczyków lub srebrnej bransoletki.

Czego się wystrzegać?

Zdecydowanie należy wystrzegać się łączenia różnych rodzajów biżuterii luksusowej w innym metalu. Złote kolczyki w zestawieniu ze srebrnymi pierścionkami zdecydowanie nie będą pasowały do siebie i będą sprawiały wrażenie przypadkowo założonych. Tak samo nie powinno się rozdzielać różnych pierścionków i na jednej dłoni nosić srebro a na drugiej złoto. Jeśli chcemy łączyć te dwa metale, muszą one występować obok siebie. Warto także unikać metali w innych kolorach, ozdabiając się srebrno-złotą biżuterią, zrezygnujmy raczej z miedzianych dodatków.

Złoty przepis

Złoto ze srebrem naprawdę może spotkać się w jednej stylizacji, a przy tym świetnie razem wyglądać. Warto poświęcić trochę czasu i uwagi, aby dopasować do siebie te dwa kruszce i stworzyć olśniewającą i nowoczesną kreację na każdą okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *