Czy biżuteria wpływa na zdrowie?

Biżuteria cieszy swym pięknem i blaskiem, ale, jak wszystko, wieczna nie jest i należy o nią dbać. Zagrożeniem dla niej są nie tylko podstępni złodzieje, ale także zwykła szara codzienność i wielu niewidzialnych wrogów, którzy czyhają na jej urodę.

Wpływ związków chemicznych

Przede wszystkim chemia. Wszystko może wejść w reakcję ze wszystkim, powodując zmianę właściwości a przede wszystkim wyglądu. O tym, że kwasy szkodzą, wie chyba każdy, ale jest jeszcze cały zestaw mniej oczywistych czynników, przed którymi należy chronić biżuterię. Wybielacze, żele pod prysznic i duża ilość płynu do mycia naczyń szkodzi złotu. Równie szkodliwa może być zwykła woda, bez różnicy czy z kranu, morska czy na basenie. Może ona pozbawić blasku perły oraz spowodować szybsze zużycie elementów skórzanych lub kauczukowych. Przed myciem naczyń warto więc założyć rękawiczki gumowe. Lepiej jednak w ogóle zdjąć biżuterię z dłoni, bowiem rękawice gumowe mogą wejść w reakcję ze srebrem i powodować jego korozję. Analogicznie, do wszelkich zabiegów kosmetycznych powinno się przystępować bez dodatkowych ozdób. Siarka, ale także inne substancje, zawarte w kosmetykach mogą spowodować czernienie metali. Tak samo działa alkohol w perfumach, które przecież psikamy w te miejsca, które najczęściej są ozdobione: szyja, nadgarstek, uszy.

Kwestie fizyczne

Niebezpieczeństwa fizyczne. Delikatne łańcuszki są narażone na przerwanie, zgniecenie czy odkształcenia. Kamienie ozdobne osadzone w biżuterii mogą nie tylko ulec zarysowaniu, ale także po prostu wypaść. Wszystkie metale są podatne na ścieranie i wszelkie deformacje. Do wszelkich prac fizycznych, jak na przykład sprzątanie, uprawianie sportu, zaleca się zdejmować biżuterię. To samo dotyczy układania się do snu. Tak, jak zmywamy makijaż, tak samo powinnyśmy zdjąć wszelkie ozdoby. We śnie łatwo zahaczyć biżuterią o pościel lub niechcący wręcz osobiście zgnieść biżuterię z dmuchanego złota.

No i.. przechowywanie biżuterii!

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o przechowywaniu biżuterii. Jest to równie ważne, gdyż spora grupa metali i kamieni szlachetnych może wejść w szkodliwą reakcję ze światłem i powietrzem. Najlepiej i najbezpieczniej przechowywać każdą błyskotkę w osobnym, szczelnie zamkniętym pojemniczku, wyściełanym miękką tkaniną. Jeśli nie jest to jednak możliwe, wystarczy po prostu osobny woreczek strunowy lub wspólna szkatułka dla ozdób z tego samego kruszcu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *